Нарада з приводу першої ліги

17.02.2014

Нарада з приводу першої ліги

У вівторок, 11 лютого, у Будинку футболу відбулася зустріч між керівним складом АФУ та представниками клубів першої ліги щодо обговорення низки нагальних питань.

Вступне слово взяв президент АФУ Сергій Владико, який розповів, що на конференції УЄФА, яка відбувалася у Бельгії перед чемпіонатом Європи, велися серйозні розмови про можливе поновлення молодіжного варіанту цього змагання. З огляду на це, у майбутньому роль першої ліги має зрости у розрізі бази для підготовки молодих кадрів у тому числі і для молодіжної збірної.

Першим пунктом на порядку денному стояло підбиття підсумків першого етапу чемпіонату. Виконавчий директор АФУ Микола Повисший зазначив, що ще залишилося зіграти два тури, але наразі у чемпіонаті відбулося 12 переносів, а такі матчі як Апперкот – Говерла, Титан-Зоря – Київ-НПУ та Говерла – Енергія-2 не пройшли через неприїзд однієї зі сторін. Якщо перший з цих матчів не відбувся через банальну нестачу коштів для виїзду ужгородської команди, то два наступні через те, що команди так і не змогли між собою домовитися про переноси.

Президент АФУ сказав, що до кінця травня має бути прийнятий і затверджений регламент змагань у першій лізі, тож усі клуби ще мають нагоду внести свої пропозиції. Були внесені такі пропозиції: визначити механізм переносу і терміни відповіді клубів, визначити поняття форс-мажорні обставини, розведення матчів команд ЕЛ та їх других команд, можливість перенесення гри при умові виклику у збірну гравців з клубу.

Президент Екстра-ліги та член президії АФУ Степан Мельничук повідомив усіх присутніх, що у березні буде створена робоча група з представників ЕЛ і АФУ стосовно підготовки регламенту і календарю.

Наступне питання було найболючішим – арбітраж. Виступали голова комітету арбітражу АФУ Юрій Веремчук і Віталій Олійник, котрий займається призначеннями арбітрів на матчі першої ліги. Було зазначено, що в ЕЛ можуть працювати арбітри віком до 45 років, а у першій лізі вікову планку було понижено з 48 років до 40-ка. Було озвучено такі тези: на матчах першого етапу було задіяно 47 арбітрів і через це навантаження на одного арбітра склало лише 5-6 матчів; територіальний принцип призначення суддів заважає розвитку молоді через нестачу потрібних кадрів, особливо на півдні країни; УЄФА налаштовано на омолодження суддівського корпусу і тому закриває очі на помилки молодих фахівців; середній вік арбітрів у першій лізі – 35,3 роки, а у екстра-лізі – 41,1 рік; існує серйозна проблема зі спостерігачами арбітражу, адже згідно з регламентом, ними мають бути колишні судді, а їх невелика кількість і вони часто виставляють необ’єктивні оцінки своїм колишнім колегам; існують труднощі у створенні об’єктивного рейтингу арбітрів через те, що спостерігачі ставлять завищені оцінки. Юрій Веремчук також зачитав дисциплінарні санкції, які були застосовані до арбітрів після звернення команд по окремим матчам. На обговоренні цього питання були внесені такі пропозиції: команди-господарі мають бути зобов’язані надавати гостям відео, інакше будуть платити штраф; до своїх звернень у комітет арбітрів усі команди повинні додавати відео; комітет арбитражу зобов’язаний надавати відповіді на усі звернення.

Чергове питання – обговорення формату другого етапу змагань. Микола Повисший розповів про формат жеребкування і про те, хто складе обидві групи. У групі А виступатимуть 3 переможці західної зони та перша, четверта команди центральної зони, а у групі В 3 переможці східної зони та друга, третя команди центральної зони. Для тих команд, які не змогли пробитися у другий етап, заплановано проведення Кубку ліги.

Від усіх присутніх представників команд надійшла пропозиція про те, щоб четверті команди зон «Захід» і «Схід» також кваліфікувалися у наступний етап задля того, щоб у двох групах була парна кількість команд і ніхто не пропускав тур. Керівництво АФУ попросило усі команди підготувати з цього приводу колективне звернення, після отримання якого буде прийнято відповідне рішення.

Далі Микола Повисший оприлюднив усі дисциплінарні санкції по командам, а наприкінці конференції почалося обговорення вражень і пропозицій у вільному форматі. Головний тренер «Локомотив-2» Олександр Сірий висунув такі прохання керівництва харківського клубу:

1. Зробити терміни проведення змагань у першій лізі максимально близькими до таких у Екстра-лізі;
2. Створити ритмічний календар;
3. Повернутися до системи розіграшу з 2-ма зонами, щоб збільшити у них кількість команд;

Адміністратор «Рятувальника» Олександр Штучний і тренер «Спортлідера+-2» Іван Стасюк висловили побажання про збільшення кількості ігор.
Головний тренер «Епіцентру К3» Олег Шайтанов також висловив побажання за перехід до схеми у дві зони хоча б з вісьмома командами у кожній, а в ідеалі і до однієї. Прес-аташе «СумДУ» висловив протилежну думку про те, що зон могло б бути і більше, адже сумська команда фінансується з бюджетних коштів і витрати на проїзд становлять велику частку видатків.

Виконавчий директор «Урагану» Олег Ковальський попросив керівництво АФУ розібратися з урегулюванням питання щодо залучення другими командам «Екстра-ліги» надзвичайно великої кількості гравців основних команд.

Прес-аташе «Лукаса» Василь Криворучко висловив побажання про те, щоб у чемпіонаті була рівна кількість команд для кращого календаря, і про те, щоб сайт АФУ працював значно краще, ніж це є зараз.

Останнім виступав віце-президент АФУ Вадим Каганов, який зачепив тему висвітлення першої ліги, як самими командами, так і ЗМІ. Після його виступу було прийнято рішення про те, щоб з наступного сезону зобов’язати усі команди першої ліги мати власний сайт і проводити інтернет-трансляції матчів.

Олександр Сірий, головний тренер «Локомотиву-2»

- Як Ви вважаєте нарада пройшла конструктивно чи ні?
- На конференції було обговорено доволі багато питань, мені здається, що всі, які планувалися. Було багато виступів і не менше слушних порад, причому жодна з них не залишилося поза увагою. Дуже приємно, що вирішили розглянути питання про додавання 4-ї команди із зон Захід і Схід у другий раунд. Незрозуміло як воно буде далі, але тим не меш. Усім була надана можливість виступити і висловити свою думку, тому вважаю, що нарада пройшла дуже плідно.

- З якою періодичністю краще проводити такі заходи задля максимальної користі?
- У часовому проміжку важко визначити. Певно, що дуже часто проводити сенсу немає, а раз на рік буде малувато. У цьому сезоні це вже друга нарада, бо перша була перед його стартом, і така пропорція мені видається непоганою.

- Наскільки вдало відбувається співпраця з АФУ у галузі першої ліги?
- Є деякі моменти, але категоричності немає. Ми завжди намагаємося розмовляти і допомагаємо одне одному. В цьому питанні контактуємо з Олегом Лук’яненком і Миколою Пилиповичем Повисшим. Були певні гострі моменти, але спільними зусиллями їх владнали. Як і всюди бувають нюанси, але наразі невирішених питань у нас немає, переважно це стосується переносів матчів. Коли з’являється якесь питання, то відбувається дзвінок і починається робота. АФУ виступає посередником, бо кожна команда відстоює свої інтереси. Поки все проходить гладко.

- На Вашу думку, хтось з харківських команд зміг б у наступному сезоні приєднатися до першої ліги?
- Сформованих гравці для першої ліги у нас точно вдосталь, хоч вони і не дуже молоді. Практично кожна команда вищої ліги Кубку ФК Універ могла б грати у першій лізі чемпіонату України, питання в тому як би вони грали, бо багато людей працює. До речі, там виступає і наш «Локомотив-3». Ми плентаємося внизу турнірної таблиці, частенько виступаємо без провідних гравців, але програємо з маленькою різницею. Вчора (11 лютого – прим. авт.) програли чемпіону Кубка ФК Універ з різницею у два м’ячі, хоча у першому таймі мали суттєву перевагу, але багато не забили – хвороба молоді. Поки що ми психологічно і фізично не тягнемо ігри з дорослими хлопцями, але це питання часу. З одного боку складнувато, але з іншого президент ставить за мету підготовку молодих кадрів.

Андрій Гулій, спеціально для Аматорської футзальної ліги України