"ДЮСШ-25 - Легіон ХХІ": кузня талантів (частина 1)

Цим матеріалом ми розпочинаємо цикл статей про дитячо-юнацький футзал в Україні. Про його розвиток говориться багато, але що насправді реально робиться у цьому напрямку? Ми познайомимось з тренерами, командами, батьками юних спортсменів. Якщо ви хочете розповісти про свою дитячо-юнацьку команду, пишіть нам.

На превеликий жаль, в Україні дуже мало уваги приділяється розвитку дитячо-юнацького футзалу. Вистачить пальців двох рук, щоб перерахувати боєздатні дитячо-юнацькі школи. Багато гравців приходять у футзал з футболу, а тому про важливість закладів, де б їх змалку вчили усім азам гри на маленькому полі, говорити зайве. Київська «ДЮСШ-25 - Легіон XXI» вже не перший рік продовжує розвивати свою структуру в першу чергу завдяки групі небайдужих людей, серед яких тренери, керівництво школи і меценати. В першій частині матеріалу ми поговоримо з тренерами про проблеми, які постають на їхньому шляху, та особливості роботи з дітьми.

Коротка довідка "ДЮСШ-25 - Легіон XXI"

ДЮСШ-25 створена в 2006 році в Святошинському районі міста Києва. Спеціалізується на футзалі, плаванні та спортивній гімнастиці. Розташована на вулиці Жмеринській, 8 при спеціалізованій школі №76 ім. О. Гончара. Директор ДЮСШ – Третьякова Світлана В’ячеславівна.

Спортивний клуб "Легіон XXI" засновано в 2004 році. Розвиває футбол, футзал, гандбол, пляжний гандбол. Президент - Каганов Вадим Феліксович.

5 сезонів (2009-2014 рр.) провели в УДЮФЛ, 2 місце у Кубку України, 2 місце у Чемпіонаті України, 2 місце у Чемпіонаті Києва (друга ліга), багаторазові переможці всеукраїнських турнірів.

Тренери: Гончаренко С., Кривенда О., Глинський Д., Кривенда В., Осадчий О., Соколовський М.
 

1. Чому Ви вирішили тренувати дітей, адже це невдячна справа у наш час?

2. Якими рисами повинен володіти дитячий тренер?

3. Що намагаєтеся донести до гравців своєї вікової групи?

4. При підготовці гравців Ви орієнтуєтесь на якийсь певний стиль футзалу (іспанський, італійський і т.п.)?

5. На Вашу думку, у якому напрямку повинен розвиватися дитячий футзал в Україні?

Станіслав Гончаренко (тренер групи 1997 р.н., куратор ДЮСШ)

1. Чесно кажучи, це вимушений захід, так склалися обставини в моєму житті. Я прийняв рішення зайнятися тренуваннями з юнаками за власною ініціативою. Бажання працювати, бути зайнятим справою, перебувати в тонусі спортивної діяльності - рецепт мого рішення. В наш час поняття вдячності майже зникло, вона перестала бути предметом життєвої необхідності, тому що багато батьків бачать у тренері в першу чергу не вчителя, а інструмент для досягнення мети, вважаючи, що саме його дитина наступний Андрій Шевченко. У свою чергу багато сьогоднішніх дитячих тренерів позбавлені гідності, маючи оклад за ставкою 1350 грн. на місяць. Більша частина з них займається не викладанням як таким, а перебуває в пошуку не гідності, а стану батьківських можливостей своїх учнів.

2. Дитячий тренер насамперед зобов'язаний бути освіченим, володіти знаннями своєї професії, мати базу умінь і знань для вмілого та правильного навчання. Виховання і система навчання дітей вимагає вишуканості в процесі побудови тренувань, володіння терпінням, педагогічним тактом і добродушною дисциплінованістю. Дитячий тренер в одній особі - це вчитель, другий батько, друг, лікар, нянечка, завгосп, поводир.

3. Любити саму гру, бути працьовитим і вольовим, розуміти, а значить і знати що та навіщо ти робиш, цілеспрямованості та професіоналізму.

4. Зміст тренування визначає застосування способів і використання методів побудови заняття, що в свою чергу формує філософію розвитку команди. Набір вправ, їх суть і сенс на всіх тренуваннях кожного дня прямо формують і з часом визначають стиль гри команди. Кожне тренування повинно мати мету і носити задачу, в досягненнях якої закладена думка, усвідомленість і задоволеність від виконаного. Усі команди різні, неможливо скопіювати іспанців або бразильців, але розуміти їх рівень гри, висоту їхньої майстерності необхідно, щоб правильніше і швидше можна було вибудувати стиль гри своєї команди.

5. Немає умов, немає залів, немає грошей на дитячий спорт, а значить немає напрямку розвитку. Дитячий і юнацький футзал існує виключно на ентузіазмі. Лічені відділення футзалу при ДЮСШ по всій країні. Усі наявні команди існують за рахунок батьків, їх внесків, фанатичності маленького загону дитячих футзальних тренерів і невеликої кількості меценатів - Бубена, Шацького, Хаймурзіна, Каганова.

Олександр Кривенда (тренер груп 1997 р.н., 2000 р.н., 2006-2007 р.н. (1 склад)

1. Даний вид діяльності дуже специфічний, але досить таки творчий, тому для цього потрібно мати певне покликання. Зрозумівши наявність даного аспекту, фундаментально і безповоротно вирішив «віддати себе» футзалу, виховуючи молоде покоління.

2. Із загальних моральних характеристик тренер повинен мати повагу до своїх підопічних, яка визначається в прояві терпіння на шляху їхнього виховання. В специфіці необхідне розуміння психології гравців зокрема і колективу в цілому, структури тренувального процесу, яка полягає насамперед у відповідності набору вправ цілям і завданням даного етапу навчання.

3. Намагаючись знаходити оптимальний підхід для кожної особистості, поєдную правильність з творчістю на кожному з етапів навчання.

4. Переймаючи з кожної системи підготовки найкраще, синтезуючи і нашаровуючи своє власне, все ж вважаю найбільш передовим іспанська підхід. У відповідності з моїм баченням тренувальна модель повинна відповідати ігровий. Тренувальний процес повинен бути насичений роботою з м'ячем, яка моделює ігрові ситуації. Засоби, тобто набори вправ по мірі адаптації повинні своєчасно ускладнюватися і змінюватися.

5. Шлях розвитку має полягати в побудові вертикальної піраміди. На мою думку схема піраміди повинна мати такий вигляд: успішність економіки країни> пропаганда даного виду спорту в кожному регіоні (дитячий-юнацький, студентський, професійний, ветеранський, масовий).

- Що Вас спонукало набрати групу таких малих дітей (2008-2009 р.н.)? Яка специфіка роботи з ними?

- Насамперед на прийняття мого рішення вплинули сучасні тенденції розвинених зарубіжних футбольних клубів, де вже давно почали практикувати початкове навчання дітей дошкільного віку. Специфіка роботи полягає в розвитку найбільш пріоритетних фізичних і технічних характеристик цього віку - управлінні різними видами рухів і базовій техніці володіння м'ячем.

Микола Соколовський (тренер груп 2005 р.н., 2006-2007 р.н.)

1. Мені подобається те, чим я займаюсь. Я все життя у спорті і не уявляю себе в іншій сфері. Після першого ж тренування з дітьми я зрозумів, що це моє покликання. Задоволені обличчя дітей та їх бажання тренуватись і є найбільшою вдячністю.

2. Найголовніше – мати терпіння. Потрібно розуміти, що вони ще не професійні спортсмени, а насамперед діти. І відсутність дисципліни чи нерозуміння вимог тренера лише ознака їх юного віку.

3. Намагаюсь донести до них те, що в футзал грають перш за все головою. Потрібно постійно думати, мислити. Тільки так можна досягти результату. Поки що їм це важко зрозуміти, але ми до цього дійдемо.

4. Моя філософія не полягає в копіюванні якогось певного стилю. У кожному стилі є свою плюси та мінуси. Вважаю, що потрібно змалечку привчати юних футзалістів до різних варіантів ведення гри. Звичайно, нам важко конкурувати в плані техніки з бразильцями чи іспанцями, але в організації гри ми мало чим поступаємось кращим футзальним країнам.

5. Спочатку Україна повинна визначитись в якому напрямку їй розвиватись. На жаль, дитячому спорту не приділяють потрібної уваги. Це стосується не тільки футзалу. Про це можна розмовляти довго, але від цього нічого не зміниться. Потрібно піднімати наш дитячий футзал з руїн, але для цього замало самих лише тренерів…

Вадим Каганов (президент СК "Легіон XXI")

- Чому ви допомагаєте "ДЮСШ-25 - Легіон XXI"?

- В клубі дуже тепла атмосфера. В ньому працюють кваліфіковані тренери, які повністю віддаються своїй справі. І взагалі це дуже гарно - допомагати дітям, дитячому спорту, дитячому футзалу.

Приємно розуміти, що ці хлопці - майбутнє київського та українського футзалу. Вони будуть грати за найсильніші команди та захищати честь країни на європейських та світових чемпіонатах. 

Андрій Гулій, спеціально для Аматорської футзальної ліги УкраїниАссоциация футзала Украины Select Joma в Україні
Лидеры чемпионатов АФЛУ
Місто Чемпіон

1

Херсон Амалтея
2 Харків Viva-cup
3 Київ Альтернатива
4 Запоріжжя Колесо-Центр
5 Хмельницький Феміда-Старлайф
6 Житомирська обл. Енергія
7 Одеса МКВ
8 Суми Технологія
9 Черкаси -
10 Івано-Франківськ -
11 Волинь Ковель-Волинь
12 Вінниця Володимир
13 Дніпро Катеринославхліб
14 Кіровоградська обл. Тарасівка
15 Рівне Свиспан-Костопіль
16 Тернопіль ДСО-Поділля
17 Полтава ФК Андріївка
18 Донецька обл. Титан
19 Миколаїв Орексім
20 Бердянськ АЗМОЛ
21 Миколаївська обл. Автолокомотив
22 Луганська обл. Щит
23 Кременчук -
24 Львівська обл. Русин-О
25 Чернівецька обл. Волока
26 Краматорськ -
27 Ужгород Минай


Ставьте лайк, и Вы будете видеть наши новости в своей ленте в соцсетях:
Аматорская футзальная лига Украины - АФЛУ